BURUN ESTETİĞİ
Cerrahi Uygulamalar

Kulak Estetiği - Kepçe Kulak (Prominent Ear)

Kulak Estetiği - Kepçe Kulak (Prominent Ear)

Kulak kepçesinin önden ve arkadan bakıldığında istenenden daha fazla ve çıkıntılı görünmesi durumudur. Bu durum genç erkek ve bayanlarda önemli bir psikolojik travma nedenidir.Kulak estetiği operasyonu özel bir durum veya hastalık hali olmadıkça lokal anestezi ile uygulanır. Yaklaşık her iki kulak 60-90 dakika zaman almakta. Kulak kepçelerinin arkasındaki deride kalacak iz genellikle fark edilebilir olmayıp, estetik açıdan rahatsız edici olmaz. Kulak kıkırdaklarına gerekli büklüm verilmesi, gerekirse bir miktar kıkırdak çıkarılması, kepçenin genel olarak kulak memesi de dahil arkaya doğru bükülerek kafaya yaklaştırılması saglandıktan sonra isteniyor ise kulak memesine delikler açılarak işlem tamamlanır. Hastaneden kısa bir süre sonunda yürüyerek ayrılabilir. 

Kulakların
üzerinden geçen uygulanacak sargı 4-5 gün süre ile tutulduktan sonra yapılan ilk kontrolde gerek kullanılan teknik gerek de kulakların durumuna göre benzer süre ile ikinci bir sargı uygulamasina veya kulaklarin açık bırakılmasına karar verilir. 

Hastanın kulaklarını 2 ay süre koruması ve mücadele sporları ve diğer travma nedeni olabilecek kontrolsüz aktivitelerden uzak durması tavsiye edilir.