BURUN ESTETİĞİ
Estetik Cerrahi

Sık Sorulan Sorular

Plastik Cerrahi Nedir?
Plastik cerrahi, tam adıyla plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi özelleşmiş bir cerrahi branştır. “Plasti” ile önceden varolan bir şeye yeniden şekil vermek, “rekonstrüksiyon” ile olmayan ya da eksik bir şeyi yeniden inşa etmek, tamamlamak olarak tanımlanabilen teknik terimlerdir. “Estetik” ise yapılan bu işlemin görsel bir iyileştirme amaçlı olduğunu belirtir.

Plastik cerrahinin odaklandığı bir vücut bölümü ya da sistem yoktur. Tüm vücut yüzeyinde olışan her türlü cerrahi problemle ilgilenir. Bu durumda oldukça geniş bir ilgi alanı bulunur diyebiliriz. Vücudun şekil ve işlevlerini bozan tüm doğumsal, travmatik veya sonradan oluşan hastalıkları şeklinde özetlenebilir.
Estetik ameliyatlardan sonra iz kalır mı?
Kalır. Her türlü deri kesisi ve dikişi sonrası iz kalır. Ancak estetik ameliyatlarda, daha doğrusu bütün plastik cerrahi ameliyatlarında kesilecek bölge seçilirken izin az kalacağı ve belli olmayacağı, saklanabileceği bölgeler seçilir. Genelde kıvrım bölgeleri ve deri kıvrımlarına paralel yerler tercih edilir, böylelikle iz önemsenmeyecek kadar az kalır.
Estetik dikiş nedir, normal dikişten ne farkı vardır?
Estetik dikiş diye bir dikiş bilimsel olarak yoktur. Plastik cerrahın uyguladığı tüm dikişler estetik dikiştir diyebiliriz. Kesinin şekline, biçimine ve yerleşimine göre uygun teknik ve materyal kullanılarak özenle uygulanan dikiş sonuçları daha iyi olacak dikiştir.
Kimler estetik ameliyat olmalıdır?
Bu sorunun cevabını kişinin kendisi vermelidir. Estetik ameliyat olmak isteyen herkes böyle bir talepte bulunabilir. Ancak plastik cerrahi ile yapılabilecek değişiklikler belirli bir sınırdadır. Beklenti bu sınırlar arasındaysa ameliyat olmalıdır.
Kimler estetik ameliyat olmamalıdır?
Beden/organ gelişimi tamamlanmadan acil olmayan estetik ameliyatlar yapılmamalıdır. Örneğin burun ameliyatı için 16-17 yaş sınırı gerekliyken kepçe kulak için 6 yaş uygundur.

Beden dismorfik hastalığı/bozukluğu olan, beklentileri yüksek ya da imkansız kişiler de ameliyat sonrası memnun kalmayacakları için estetik ameliyat olmaları kötü sonuçlara yol açabilir. Bu tür hastalarda ameliyat yapılacaksa bile öncelikli olarak psikiyatrik muayeneden ve bilgilendirilmeden geçmeleri gereklidir.

Kendisi için değil, başkalarını mutlu etmek için veya ilişkileri düzeltme amacıyla yapılacak estetik işlemler de ileride sorun yaratacaktır.
Burun ameliyatından sonra güneş zararlı mıdır?
Burun ameliyatı ndan sonra burun ve çevresindeki derinin güneş ışınlarına hassasiyeti artar, lekeler oluşabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası 3 ay kadar güneşten koruyucu 30 ya da 45 faktör (SPF) kremler kullanmak gerekir.
Burun ucu düşmesi nedir?
Burun düşmesi en çok sorulan sorulardan biridir. Düzgün ve doğru burun estetiği yapılmış bir burun ucu düşmez. Burun ucu kıkırdak çatısının teknik hata ile korunması gereken yerlerinden kesilmesi sonucunda oluşabilir. Burun estetiği ameliyatından yıllar sonra burun ucunun yavaşça aşağı düşmesi ise, derialtı dokularının incelmesi, elastik liflerin azalması, derinin yaşlanması sonucu oluşan fizyolojik bir durumdur. Burun estetik ameliyatı yapılmamışsa bile normalde yaşlanma ile oluşabilen bir durumdur.